Kultúra

Dedina Zboj  má svoje zvyky a obyčaje, spôsob života, duchovnej kultúry, bývania, obliekania a stravovania, tak ako každá iná . V minulosti nemala žiadne výrazne ľudové kroje, ktorými by sa odlišovala od iných kultúr. Oblečenie bolo jednoduché, ušité z domáceho plátna.


Ženský odev
Prvou časťou oblečenia ženy  bola spodnica tzv. "spudnyk" ušitá s domáceho plátna. Na hornú časť tela sa obliekala košeľa " soročka".  Bola vykrojená tak, aby sa ľahko prevliekala cez hlavu. Sukne "kabaty" boli z doma utkanej bielej činovatiny. Starodávne zástery  "chusty" sa zhotovovali z domácej vlnenej tkaniny. Hlavu si ženy prekrývali čepcom, neskoršie šatkou  "chusťou" Bežnou obuvou boli krpce, v lete chodievali ženy i dievčatá bosé.


Mužský odev
Košele mužov "soročky" boli zhotovené z hrubého domáceho súkna. Mali široké rukávy aj pri zápästí. Vpredu mala košeľa jednoduchý rozporok. Nohavice "chološni" boli zhotovené z hrubého, doma utkaného súkna. V staršej dobe boli volnejšie a bez rozparku.  V zimnom období sa nosili dlhé kabáty, ktoré boli ušité s bielej ovčiej tkaniny. V zime sa nosili baranice s vyhrnutým okrajom.


Detský odev 
Pre  deti od 3 do 10 rokov bola oblečením dlhá košielka " soročka". Bola ušitá s domáceho plátna, jednej dĺžky preložení napoly. 

Z hľadiska ľudovej architektúry boli pre Zboj charakteristické drevené zrubové stavby, ktoré v dnešnej dobe už nevidieť v dedine. V minulosti sa stavali len drevené stavby kostolov, mlynov, krčiem a iných objektov. Po prvej svetovej vojne sa v Zboji začali za podpory úradov stavať kamenné domy, ako náhrada za drevené obydlia zničené vo vojne.
Na stránke sa pracuje ...

VYHĽADÁVANIE

.

Počasie na Slovensku